Fogathajtó Szakág Elnökének beszámolója
Szakági vezető beszámoló
Nem terveztem, de sajnos úgy tűnik muszáj egy újabb beszámolót készítenem.
Megválasztásunk óta el nem képzelt nehézségekkel kell szembenézni. Egy bölcs embert idézve, a sport ezer sebből vérzik, és kiskanállal kell összekaparni a még megmaradt dolgokat.
A kezdésről már mindent elmondtunk, ezért beszámolómat nem az elejétől kezdem.
A verseny naptár összeállítása nagy gondot jelentett. Kezdetben nem volt magyar verseny. Egészen egyszerűen a versenynaptár összeállítása lehetetlen volt. Vecsés volt az egyetlen helyszín, aki viszont a verseny rendezését nem vállalta, mivel csak 15 millió forint támogatást tudott adni a szövetség. (a lemondáskor a támogatás biztos volt, az összeg bizonytalan). Kénytelenek voltunk olyan helyszíneket keresni, amelyek könnyen elérhetők, és hajlandóak a magyar rendszerben működni. Így esett a választás Dunatőkésre, és Pleternicára. Ezen helyszínek vállalták a nemzetközi minősítő versenyek lebonyolítását támogatás nélkül. A versenyek kijelölése után dátumot módosított Osorhei, mely sajnos olyan rossz időpontra került, hogy nem lehetett a rendszerbe beépíteni. Jövő évben biztosan fontos szerepet kell adni ennek a kiváló szervezőnek. Majd az utolsó pillanatban jelentkezett Mezőhegyes, aki 500.000Ft támogatásban részesült. A válogatási rendszerbe, mint hazai verseny bekerült, melyről április 4-én a tájékoztatás nyilvánosságra is került. A verseny nem volt nemzetközi minősítő verseny.
Ugyancsak bekerült a versenynaptárba egy új helyszín, Rétalap, aki ugyancsak 500.000 ft támogatásban részesült, és kiváló A-B-C kategóriás versenyt rendezett. Ezt a versenyt a jövőben fel kell karolni és tovább kell fejleszteni. Kiváló adottságok, jó helyszín és lelkes csapat.
A szezon elején az a döntés született, hogy a C, D kategória rendszeréhez nem nyúlunk, és ezért a verseny szezon a megszokott rendben zajlik. Nagyon sok helyszín és sok rendező vállalja a verseny rendezést. Eddig negatív visszhang egyetlen versenyről sem érkezett.
Ugyancsak visszatérő rendező Bögöte, ugyancsak támogatott verseny, amelynek értékelése később található.
A fő hangsúly az örökölt káosz kibogozása, az NLSF, az élsport.
NLSF.
Ismét egy megöröklőt káosz.
Az NLSF a lovas szövetség nonprofit része, mely a Csekonics Lovas Program bonyolítását végzi. Elhangzottak számok, adatok sok minden. Ránk csak a fogat rész tartozik. A program eredetileg 400 millió forintos költséggel indult, ebből támogatást kapott:
– Papp János: utazási támogatás Pratoni Del Vivaro 2022
– Fekete György: díjhajtó kocsi és 1 db ló vásárlás. lótartás 2023 tavaszáig. A lovat ők választották.
– Dobrovitz team: 3 db díjhajtó kocsi, 6 db ló vásárlás, lótartás 2023 tavaszig, valamint több verseny támogatás 2022-ben.
– Utánpótlás válogatott: edzőtábor Tápiószentmártonban.
Az így elköltött összegről fillér pontos elszámolás sajnos nem áll rendelkezésünkre, de kb., 280 millió forint volt.
Tavasszal az NLSF újra gondolta a dolgokat, és a következő keretet biztosította a fogatsportnak:
– Utánpótlás 50 millió forint
– Élsport 100 millió forint.
Az élsport keret:
25 millió forint kettes fogat. Ebből eddig egy edzőtábor lett szervezve Kisbéren, valamint két ló állatorvosi ellátása történt meg. (kifizetés eddig nem történt) Az edzőtáborban a helyszín ingyenes volt, csak az edzői napi díjak kerültek kiszámlázásra.
5 millió forint eredmény függően négyes fogat. Amennyiben nem lesz eredmény, akkor átcsoportosítható. 3 millió forint került felajánlásra Aachenra, eredményhez kötve, de ez az elmaradt eredmények miatt nem kerül kifizetésre.
70 millió forintról egyelőre nincs döntés. Cél a Kincsem parkban egy oktató program kidolgozása és működtetése.
Az utánpótlás részére edzőtábor volt Dunatőkésen, Kisbéren, Dunatőkésen. Nevezési díjak kerültek odaítélésre eredmény alapján Dunatőkésen és Pleternicán. A dunatőkési edzőtábor ki van fizetve, más kifizetés nem történt. Az edzőtáborokon a helyszín ingyenes volt, csak az edzői napi díjak kerültek kiszámlázásra.
Ugyancsak megítélt a bizottság 2000 Euro támogatást a Hetényegyházi edzőközpontnak, mely még nincs kifizetve.
Egyesfogat:
Jó látni azt a lelkesedést, és pozitív hangulatot, ami az egyesfogatokat jellemzi. Hetényegyházán, Lantos Gábor vezetése alatt lelkes szakmai munka folyik. Rendszeres edzőtáborok, ahol komoly edzők is dolgoznak, köztük Rudolf Pestman, a szakma egyik legnagyobbja. Ugyancsak megjelentek új fogatok a nemzetközi mezőnyben. Paulovics Ágnes, Posta Dávid, Drahanovszki Vilmos, Németh Csenge és Moldován András fogata nagy lökést adhatnak a sportnak. De úgy tűnik a régi motorosok is új erőre kaptak. Pozitív hírek keringenek Meskóné Orosz Mária és Lantos Gábor nagy tehetségű lovairól, Kun Andi mindig a legjobbra törekszik, Rondzik Gábor, Mráz László is nagyon aktív. Elnézést, ha kihagytam valakit. Bozsik József jól végzi a dolgát, rendszeres írásos jelentést ad le, amiből látszik, hogy a szakág jó úton halad. MINDENNEK AZ ALAPJA AZ EGYESFOGAT!!!! Kiemelt feladatként kell kezelni ezt a szakágat. Itt van a legtöbb lehetőség. És most valami elindult. Senki ne várjon gyors megoldást. Először közösséget, tömeget kell építeni, és majd abból lehet sikert elérni. A tél legfontosabb feladata ennek kidolgozása lesz.
Kettes fogat:
Talán erről szólnak leginkább a hírek. Hosszú évekig azt kiabálta a tömeg, hogy pontrendszer, pontrendszer! Most pedig azt kiabálja, hogy ez egy hülyeség. Az igazság pedig fél úton van. A csapat koordinátor Szilágyi Zsolt feladata nem könnyű. Egy viszonylag nagyobb, erősen önérzetes tábort kell irányítson. Ebben próbálunk neki segíteni. A helyzet nagyon eltér az egyesfogattól, itt ugyanis az aranyérem a cél. Ellenfeleink több komoly nemzetközi versenyen vannak túl, és látjuk, mennyit fejlődtek akár az elmúlt két évben. Néha ki kell nyitni a függönyöket, hogy lássuk a világot. És ezt nagyon nehezen értik meg sokan. A 2023-as aranyérem nem lesz automatikus. A franciák, osztrákok, svájciak, németek elképesztően felkészültek belőlünk és ellenünk. A mi receptjeinket használják a sportban és a pályán kívül. Mikor a Haras Du Penben zajló versenyen feltettem a kérdést a kissé részre hajló pontozást illetően, akkor egy prominens személytől azt a választ kaptam, hogy „mit akarsz, tőletek tanulták” és igazat mondott. Ezt követően a témát nem is firtattam tovább. Semmi értelme a zuhany alatt megnyerni egy ének versenyt, majd a színpadon szembesülni a valósággal. A világ a saját módszereinkkel támad. Részrehajlás, elfogultság, már már tisztességtelen pontozás (ebben mi is nagyok vagyunk) valamint tudatos csapat építés zajlik. A nagy nemzetek már most tudják miből főznek, és a csapat eredményre koncentrálnak. E mellett mindenki kiemelt egy – egy saját Hölle Martint, akivel az egyéni dobogóra törnek, és nem állnak rosszul. Szerencsére ebben a versenyben még mindig elől vagyunk.
Az első válogató Dunatőkés volt. A rendezőtől egy könnyebb pálya lett rendelve első versenyre. Ez azt gondolom sikerült. Az eredmények ennek köszönhetően szorosak voltak. De már látszott valami abból, hogy mi várható. Díjhajtásban Osztertág Kristóf kiemelkedett, míg akadályhajtásban Farkas László villantott nagyot. Mezőhegyesen kis létszám jött össze. Ennek ellenére egy kiváló verseny került lebonyolításra. Veszelszki Gábor teljesítménye a kis mezőny ellenére is bíztató volt. Pleternicán már más volt az étlapon. Nagyon nehéz maraton, nagyon nehéz akadályhajtás világszínvonalú bírói testület. Sajnos jó néhány válogatott aspiráns nem jött el, Farkas László, Farkas József, Dobrovitz József és Dani Marcell távol maradt, így a kép nem lehetett teljes. Akik azonban ott voltak, azok tisztességgel helyt álltak. Kákonyi Norbert és Kovács Szabolcs egy-egy szerencsétlen apró hiba miatt nem azt az eredményt érte el, ami kijárt volna. De a sport sajnos ilyen. Az ötvenesek klubjába még feliratkozott Tóth Andrea, Penzer László, Juhász Zoltán, Kovács Szabolcs, és Fekete György, Veszelszki Gábor. Ismét kiemelkedett a mezőnyből Osztertág Kristóf. A maratonon aztán Fekete György hozta az elvártat és nyert. Osztertág Kristóf és Veszelszki Gábor ugyancsak díjat érdemlő helyen értek célba. Sajnos a többi eredmény egy kissé elmaradt a várakozástól. Akadályhajtás rendkívül nehéz volt. Szinte teljesíthetetlen. Itt Osztertág Kristóf, Fekete György Tóth Andrea, Penzer László és Veszelszki Gábor volt a legjobb.
A verseny után kialakult az aktuális pont táblázat. Melyet a beszámoló végén közzé teszek.
A két válogató versenyt egyeztetés követett. Dunatőkésen felmerült az a kérdés, hogy ifj. Dobrovitz kapjon felmentést Pleternicáról, és induljon Haras Du Pinbe költség térítés mellett. Ezt én megvétóztam, azért, mert nem lehet kivételezni és ha egy versenyzőnél ezt engedjük, akkor azt mindenkinek engedni kell. Azaz nem azt kifogásoltam, hogy elmegy Harasba hanem azt, hogy csak neki lett felajánlva ez a lehetőség. Azt gondolom, hogy több csapat aspiránsnak is ott kellett volna lenni. Erről további egyeztetések folytak. Végül senki nem utazott ki. Megállapodás volt Fekete Györggyel és Dobrovitz Józseffel, és ehhez részben előre, részben utólag finanszírozott költség térítés is jóvá lett hagyva. Ígéret is volt a kiutazásra, de ez ilyen olyan okból nem valósult meg. Szerintem nagy hiba.
A pleternicai versenyt követő megbeszélésen megállapítottuk, hogy néhány versenyző annyi ponttal rendelkezik, hogy bekerülésük már nem kerülhet veszélybe. Ezért arra kértük őket, hogy induljanak Beekbergenbe, amihez fejenként 1 millió forint támogatást biztosítunk. Erre többen ígéretet is tettek. Természetesen nem lett belőle semmi. Ezek után itt lenne a helye Szilágyi Zsolt értékelését elővenni. De ezt is később fogom megtenni.
Haras Du Pinbe Hölle Martin nevezett. Epi, Juventus lovai nagyon meggyőző képet mutattak díjhajtásban. Sajnos a bírálat olyan magyaros volt, és már – már biztosító kötél kellett ahhoz, hogy a francia lejtőn megtartsuk magunkat. A bírók többek közt egy feladat tévesztést, egy ellenszegülést nem vettek észre, pedig az mindenki szemét kiszúrta. Így szoros eredmény született. Reméljük a VB-n a bírókat nem magyarok látják el tanácsokkal, a hogyan legyünk elfogultnál elfogultabbak eligazításon.
A maraton nagyon – nagyon nehéz volt. Ezt első kézből is kijelenthetem, ugyanis Fintha Gáborral közösen jelöltük ki a nyomvonalat és nem volt cél a laza menet. Ez meg is látszott a fogatokon. A sok – sok domb, hegy, völgy szívta a lovakból az energiát. Martin az egyes akadályhoz közeledve bajba került, ugyanis a kocsi hátulja előzni kezdett. Miután megálltak (nagy nehezen) kiderült, hogy a hátsó fékje megadta magát, mégpedig javíthatatlanul. Az adott domborzati viszonyok közt a folytatás nagyon veszélyes lett volna, így szuper fitt lovai értetlenül, tele energiával (nem kis feladat elé állítva a hajtót) elhagyták a helyszínt. Akadályhajtás ugyancsak nehézre sikerült. Egy igazi egyesfogathajtó pályát épített Gábor, valódi kihívás elé állítva a ketteseket. Martin itt is bizonyította kiválóságát. Verő hiba nélkül kis idő túllépéssel az elsők közt végzett. Sajnos csapatként nem tudtuk felmérni helyünket, a fent már leírtak miatt.
A következő állomás Szilvásvárad, majd Mélykút. Reméljük a vak repülés célba érhet. Válogatottunk a felkészülés során sajnos egyetlen komoly felmérésen sem fog részt venni, mely nagyon kockázatos vállalkozás és szerintem hatalmas hiba.
Négyesfogat
Sok egyeztetés, sok megbeszélés, semmi eredmény. Így tudnám összefoglalni legjobban. 2023 első nagy megmérettetése Aachen volt. Teljes kudarc. Már díjhajtásban látszott, hogy semmi keresni valónk itt. Papp Jani fogata legalább szép összképet mutatott, de a kanca fogat nagyon véges, még akkor is, ha az összkép tényleg nagyon jó. Egy kis dinamikával becsúszhatott volna 60 alá. Jani is egy kicsit megilletődött. A másik két fogatot nem kívánom elemezni. Nincs rajtuk mit elemezni. Nagy gond volt, hogy Lázár Zoltán visszalépett. Abszolút megértem döntését, és példamutatónak tartom. Ugyancsak nagy kár, hogy Ifj. Galbács Ferenc lovaival volt egy kis gubanc. De ez már a múlt.
Hamarosan jön az EB. Valójában nem vagyok meggyőződve arról, hogy szabad e ezen részt venni. A négyes fogat olyan örökséget hordoz, hogy azt lejáratni nem biztos, hogy szabad. Van egy hasonlat. Egymás mellett van két üres vödör. De az egyik lyukas. Melyikbe töltsük a vizet? Szerintem abba amelyik nem lyukas. Azt gondolom, itt lenne az ideje olyan fogatokra is koncentrálni, akik eddig hanyagolva voltak. Az előjogokat, a mindenkinél jobb vagyok kijelentéseket pedig ignorálni kell. Javasolni fogom a szakbizottságnak és az elnökségnek, hogy a négyes fogat szakágat elemezzük, és keressünk megoldást, mert jelen állapotában eredménytelen, és ha nem kapnak mások is lehetőséget, akkor a vödör mindig üres marad, hiába öntünk bele száz milliókat, ahogy az történt az elmúlt években. Itt az ideje, hogy újra alapozzuk ezt az összedőlő szakágat. Soha, meg egyszer nem akarom senkitől azt hallani, hogy bezzeg az egyesek ilyenek meg olyanok. A négyesek ma semmivel nem eredményesebbek, mint a pónisok, vagy egyesek. Sőt! Pedig a póni és egyes, sem kocsit, sem lovat, sem bértartást, sem verseny támogatást, sem hazai lejtős EB-t nem kapott soha. Ezt a kérdést napokon belül megvitatjuk.
Póni fogatok
Nagy a baj. Azzal, hogy Karsay Sándor és Jámbor Blanka lova megsérült, Farkas Fanni édesapja megbetegedett, Saru Dani felborult Dunatőkésen, a minősülés nem jött össze. Így a póni csapattal nem vesz részt a VB-n. Szerencsére sok jó utánpótlás pónifogat van, és a jövő nem teljesen elveszett. Az utánpótlás program fő célja a 2025-ös vb és az 1-6 helyezés. A munka folyamatosan zajlik, és sok jó póni van Magyarországon. A VB-n valószínű Aszódi Richárd kettes fogattal, és Jámbor Vilmos póni négyessel egyéniben fog indulni. Komoly eredmény nem várható. Én azért döntöttem az indulás mellett, mert a húszas éveiben járó, valaha VB érmes fogatom megérdemel egy szép végjátékot, itt szeretném Hollót, a világ egyik legjobb lovát elbúcsúztatni. A VB induláshoz az SZB nem ad támogatást.
Utánpótlás
Nincs világverseny. Az év két legfontosabb versenye Bögöte OB, és Fericanci csapa építő nemzetközi verseny. Az utánpótlás csapat nagyon összetartó, és jó fogatok gyülekezete. Szerencsére gyermek kategóriában két nagyon jó fogat bújt elő. Bene Balázs és Cseh Barnabás biztosítja a jövő évi csapat felállást. A junior csapatunk a világon is erősnek számít. Jövőre az U25 erősödik Farkas Fannival, és Juhász Péter indulása is a lehetőségek közt van. A program zajlik, rendszeres edzések, közös munka látszik a fogatokon.
Bögötén került megrendezésre az OB. Sajnos csak két kategóriában sikerült bajnokot avatni, melynek fő oka az átmeneti év, és a versenyek hiánya. Meg kell gondolni a minősülést, talán a három verseny sok volt. Ezt jövőre újra kell gondolni. A cél a versenyeztetés és a rutin szerzés volt. Ebből a szempontból a döntés helyes. Az OB részvételre egy kicsit talán szigorú volt. Végül aztán a szülők egyet értettek, a minősülés transzparens és előre egyeztetett volt, így azt mindenki fairnek tartotta.
Az utánpótlás célja egyértelműen a 2024-es eb siker. Valamint a felnőtt kategóriákba jutás. Ezt idén már kipróbálta nemzetközi szinten: Németh Csenge, István Juli, Görög Gábor, Saru Dani, Aszódi Richárd, Juhász Péter, és még nincs vége a szezonnak.
Fiatal lovak
Sajnos látszik, hogy a VB elhagyta Magyarországot. Nagyon kevés fogat áll rajthoz, és úgy tűnik csak Moldován András és Paulovics Ágnes készül a világbajnokságra. Remélem ez a sor még bővülni fog. Kár lenne, ha ez az eddig népes szakág elsorvadna.
Para.
Sajnos Ica néni távozásával ez a szakág megszűnt. Sajnos Vida József balesetével újra fog éledni. Erre egy para bizottság létrehozása zajlik, ugyanis sok olyan fogyatékkal élő ember szereti a lovat, akinek a fogathajtás egy jó lehetőség lenne. Ehhez a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálattal összefogtunk és a program kidolgozása zajlik.
Mint látjuk, nem fényes a helyzet.
És itt jön a legkényesebb téma. A mendemonda, értés, félreértés, hangulatkeltés.
A szabály az szabály. Mindenkire vonatkozik. Sajnos évtizedek óta sok emberrel dolgozom nap mint nap. Ez kifejleszt egy olyan képességet, hogy átláss a szitán. Sajnos a magyar fogathajtás uram bátyám rendszere ma is él. Megoldjuk okosba, megfenyegetjük a kritikusokat, húzzuk, mint a rétestésztát, amíg olyan helyzet nem alakul ki, ahol muszáj kompromisszumokat kötve megalkudni rendszer ma is virágzik. Akkora a káosz egyes fejekben, hogy Rubik Ernő kockát gyárthatna belőle. Vannak, akik korábbi eredményeikre alapozva előjogokat követelnek. Miközben évek óta semmi eredményt nem tudnak felmutatni. Vannak ejtőernyősök, akik imádnak a fénybe állni. Kivárják amíg valaki oda segíti a sikerhez, majd a legelső sorban ünnepelnek. Ha ezért mindent megtettek, de az adott verseny a csapat másik tagjai hoztak jobb eredményt, akkor ezzel semmi gond. A csapat az csapat. De várni a sült galambot, és remélni, hogy úgy sem lesz más választás, szerintem nincs rendben. Van, aki nem hajlandó elhagyni a falu táblát. Kifogások tömkelege, magyarázkodás hegyek és persze pénz, pénz, pénz. Na ezt így nem lehet. Ha valaki kimond valamit megígér valamit, akkor abból állandóan kifarolni nem szép dolog. Van jobb dolgom, mint egy hétig alkudozni az NLSF és a hajtó közt, hogy a költségtérítésre megkapott milliókat mikor, hogyan kapják meg, majd utána annyi tisztelet sincs, hogy szóljanak, hogy nem megyek. Van nekem sokkal jobb dolgom, mint olyannak aranyat nyerni, aki ezért semmit nem tesz, vagy olyannak pénzt szerezni, aki aztán annyira sem tart, hogy azt mondja ba-d meg bolond. És ugyanezzel lett tele Szilágyi Zsolt puttonya is. És nem! A levelét nem én fogalmaztam. Ő fogalmazta, és ő kérte meg, hogy tegyük közzé és ha már nem veszik a fáradtságot egyesek, hogy beálljanak a sorba, akkor legalább értelmezzék a leírtakat. Zsolt soha, egyetlen szóval nem írta azt, hogy 2 fogat megy a VB-re. Csupán feltett egy irodalmi kérdést: „De állás pontom szerint, jelen pillanatban, ha csapatot kellene hirdetni, akkor a csapatot két hajtó alkotná”. Jelenleg Hölle Martin helye nem megkérdőjelezhető. Díjhajtásban Osztertág Kristóf helye ugyancsak nem kérdéses. Senki nem tudja őket ebben a két számban megközelíteni. Hölle nyerte a maratont az év egyik legnagyobb mezőnyében Bühlben. Osztertág Dunatőkésen és Pleternicán is az egyik legjobb volt. Akadályhajtásban ugyancsak mind ketten kiválóan teljesítettek. Persze értem én a telefon maratont, amiben kikérik ezt maguknak. Meg azt is, hogy két ló Szilágyi Zsolt lova. No de az a labda azért maradt fent mert félt Szilágyi Zsolttól? Volt van lehetőség. Be kell bizonyítani, hogy őket is meg lehet verni. És akkor nem tesz ilyen kijelentést Zsolt. De amíg az eredmény listán az van, ami van, addig csak két hely biztos a csapatban. Az is majd akkor lesz, ha szeptemberben az állatorvosit abszolválták. Azzal támadni, hogy ki mennyit dolgozik, ki mennyi pénzt költ, nem a szakvezetés dolga minősíteni. Nekünk, Zsoltnak csak egy a fontos. Mi van az eredménylapon. Belekötni Veszelszkibe, mert sok pontja van? Tessék megverni és akkor majd neki lesz kevesebb. Zsolt hivatkozik a szakma teljes hiányára. Persze ezen lehet vitatkozni. De azért Aachen nagyon jól megmutatta, hogy mire elég a haza önfényező rendszer. Nézzük, látjuk azt a profizmust, amivel az ellenfelek készülnek, dolgoznak, és igen, le vagyunk maradva!!!! Tetszik nem tetszik ez igaz. Változik a világ. Nem mi futunk már elől, hanem lassan már csak a vonat után kullogunk. És még mindig megmagyarázzuk, hogy a ló a rossz, a bíró a rossz, a pálya a rossz, szakvezetés a rossz. Meglepődött az a ló, amit tegnap fogtam be először. 1 2 3 4 lovat cserélünk a verseny napján. Hogyan lehet így felkészülni? Boyd Excell szerintetek Aachen előtt vasárnap találta ki mit fog hajtani? Vagy Chester Webber repülőket küldözget azért, hogy folyamatosan lovat cseréljen? Nem vesszük észre azt a szakmai dilettantizmust, amit egyesek csinálnak? Aztán jön a pofára esés az eredményhirdetésen. 5. a magyar csapat. Hogyan 5.? Úgy, hogy van egy cseh csapat, akin pár éve még mosolyogtunk és alig tudjuk megverni? Vagy egy francia 2 fős legénység, akinek egyik fogatát kizárták a maratonon? Így vagyunk 5. Tor Van den Berge, aki pár éve még azt sem tudta mi a fogathajtás, bőven előttünk végez? Vagy Mark Carruthers élete első nemzetközi komoly versenyén díjhajtásban elkalapál? Mi meg teli torokkal üvöltjük, hogy bármit befogok jobb vagyok bárkinél? Hát nem. Hosszú- hosszú évek óta semmi eredmény. Semmi!
Persze nem kötelező itt világbajnokságot nyerni. Nem kötelező itt Aachenba menni. De akkor nem is kell erről hamis képet festeni. Szerencsére vannak olyan sportolók, egyes, kettes, négyes póni kategóriákban is, akik nem kiabálják, hogy én vagyok a király. Mindenkinél is jobb. Nem követelőznek. Nem hazudoznak. Nem keresik a kifogásokat. Csupán sportolnak, alázattal, szenvedéllyel, tudásvággyal. Itt az ideje rájuk koncentrálni, és nekik megadni az esélyeket, motivációkat. Ez az egyetlen út a megoldáshoz. Ha egy kupleráj nem működik, nem a házat kell lebontani, hanem ki kell cserélni a lányokat. És ezen kell a szakbizottságnak elgondolkodni, amikor kijelöli a válogatott kereteket.
Szilágyi Zsolt elkeseredettségét megértem. Ő aranyat akar. De higgyétek el, van olyan hajtó, hajtók, akik csendben, alázattal végzik a dolgukat és helyet fognak kapni a magyar csapatban, és jó eséllyel felállhatnak a dobogóra. De ez nem alanyi jogon fog járni senkinek. Nem attól fog kiutazni bárki, mert hangosan kiabál, vagy telefonál.
Lezajlott az első Országos Bajnokság Bögötén. Kiváló helyszín, kiváló rendezés, kiváló verseny. Azonban itt sem tudott elmúlni egy verseny bírói tévedés nélkül. Nem értem mi a fenéért nem lehet betartani a szabályokat. Miért van az rendben, hogy az egyik versenyző 5 pont büntetést kap díjhajtásban a szabályoknak megfelelően, a másik pedig nem. A feltett kérdésre az a válasz, „nem akartam kedvét szegni a versenyzőnek”. Na ilyen nincs. Ami jár az jár, legyen az jó vagy rossz, és itt nyert értelmet a korábbi hosszú írásom. Magunknak hazudunk, magunkat csapjuk be. Amikor felfeszült díjhajtó borzalomra csoda pontokat adunk, amikor sánta lovat elnézünk, amikor nem baj, ha a segéd hajtó végig beszéli a díjhajtást stb stb. Ez a fő oka annak, hogy ott tartunk, ahol tartunk. A bírók rettegnek a hajtóktól, a hangos számonkéréstől, a nyomástól. Kérdem én normális ez?
Végül egy friss info!
Haras Du Pen: első körben 3+3 hajtó nevezhet. Amennyiben a létszám megengedi, úgy további 1-2 fogat nevezését tehetik!!! Lehetővé. Azaz biztosan nem lesz 9. Jó esetben csak 8.
Néhány szó a jövőről.
Zajlik a jövő évi átfogó szabály alkotás folyamata. Hamarosan elküldjük a megyei vezetőknek, hogy átnézhessék, és átgondolhassák. Tervben van egy nyílt kombinált hajtó országos bajnokság kidolgozása. Zajlik a jövő évi bírói, páyaépítő, TD, steward állatorvos képzés szervezése. Folyamatban van az edzői minősítések átvizsgálása, a senior bizottság létrehozása. Zajlik a Fogathajtó Szabadegyetem megszervezése a Kincsem Parkban. Sajnos a Szilvásváradi VB szervezéséről nem tudok semmit mondani, ugyanis a szervező, az alapszabályban leírt kötelességei ellenére semmilyen tájékoztatást nem ad. A pletykák és hírek nem megnyugtatóak. A sport ezer sebből vérzik. Próbáljuk foltozni, de nem egyszerű a feladat. Sajnos eddig a rend egy ismeretlen fogalom volt, illetve a rendnek látszó elfogult, csalás alapú, uram bátyám rendszer újra formálása nem kis feladat. Szerencsére a Magyar Lovasszövetség vezetése felismerte a helyzet nehézségeit, és az együttműködés nagyon jó és előre mutató. Munkánkat nem nehezítik. Minket nem érdekel a többi szakág és az azt körül lengő anomáliák. Véleményem van, de az itt nem érdekel senkit. Csak és kizárólag egy dolog érdekel, az elveszett rend, és szakma előkerítése a fogatsportban, a szorgalmasok és becsületesek megbecsülése és segítése. Ez csak együttműködésben tud megvalósulni a vezetéssel közösen.
Szerencsére a többség, a halk többség rendet akar, és a rend elvezet a sikerhez.
Hajrá Magyar Fogatsport!
Jámbor Vilmos
Szakági elnök
2023. Ponttáblázat kettes, -négyesfogatok
Részpontok- ponttáblázat kettes, négyesfogatok