Sikeres FEI kurzus Kisbér-Ászáron

Összesen több mint 43 FEI résztvevővel és számos látogatóval, 2024. január 6-13. között FEI képzés került megrendezésre Kisbér-Ászáron a fogathajtásban tevékenykedő hivatalos személyeknek, újonnan belépők és szint megtartók részére. A Magyar Lovassport Szövetség Fogathajtó Szakbizottsága által szervezett képzésre a magyar résztvevőkön kívül Amerikából, Ausztriából, Dániából, Észtországból, Hollandiából, Lengyelországból, Lettország, Nagy-Britanniából, Németországból, Svájcból, Svédországból, Szlovákiából és Szlovéniából érkeztek.

A kurzusok „hetét” a brit Philip Bateman indította, aki a világ egyik legrégebben technikai kiküldöttként tevékenykedő kurzusvezetője és az egyik legelismertebb hivatalos személye a fogathajtásnak. Számtalanszor járt már Magyarországon, így például a 2021-es budapesti Négyesfogathajtó Európa-bajnokságon is ő volt a technikai kiküldött. A TD-k csoportja öt főből állt. A kis csoport rengeteg érdekes és kiválóan szemléltethető esetet dolgozott fel és oldottak meg, nagyon jó beszélgetések alakultak ki a szabályzatokkal kapcsolatban, melyek sok kérdésre választ adtak és a TD-k alapvető és legfontosabb feladatait is felvázolták.

Hétfőn folytatódott a képzés a bírók kurzusával, amely talán az egyik legérdekesebb volt a hét folyamán. A képzést a spanyol Joaqín Medina tartotta, aki nem csupán az egyik legelismertebb és az egyik legnagyobb tudással rendelkező bíró a fogathajtásban, hanem ő az FEI Fogathajtó Szakbizottság újonnan megválasztott elnöke is. A spanyol egy lenyűgöző eladássorozatot mutatott be, ahol az elméleti részre fektette a hangsúlyt. Több sarkalatos és érdekes kérdést megválaszolt a bírók szemszögével kapcsolatban, valamint a szabályzattal kapcsolatban is elmagyarázott néhány kérdéses/új pontot. A díjhajtás és annak bírálata volt a hétvége fő témája, de természetesen az akadályhajtás és a maratonhajtás sem maradt ki. A bírói csoport több „ügyet” megoldott a tanteremben, melyek már megtörtént esetekből vagy kitalált helyzetekből alakultak. A gyakorlati részben a bírói csoport fiatal lovat, egyesfogatot, kettesfogatot és négyesfogatot bírált a díjhajtó négyszögben. A hideg időjárás ellenére a csoport nagyon lelkes volt és kiváló fogatokat láthattak. Szintén a gyakorlati részben bejártak egy akadályhajtó pályát, ahol több hiba lett „elrejtve”. Ezeket beszélték meg a bírók szemszögéből és mi történne, ha egy versenyen élőben találkoznának ilyen hibákkal. A bírói tanfolyamon sikeres 1-es szintű vizsgát tett Rimarcsik Zsolt, valamint sikeresen teljesítette a nemzeti képzésre a belépő vizsgát Szabó Pál, Kádár Zoltán, Juhász-Torma Petra, Vida József és Paulovics Ágnes.

A következő kurzus a stewardoké volt, akik a legmagasabb számban jelentek meg. A maximum, összesen 25 személy jelentkezett az FEI Steward kurzusra, amely az egyik legnagyobb az FEI kurzusok történetében. Végül 22 részvevő érkezett Kisbérre, akik szintén az egyik legtapasztaltabb és az egyik legnagyobb szakmai tudással rendelkező steward, a német Martin Röske előadását hallgathatták. A stewardok képzésén szó esett a lovak jólétéről, a zablák, kocsik és szerszámzat helyes használatáról és beállításáról, valamint számtalan példával élt a kurzusvezető, melyek az évek során megtörténtek. A gyakorlati részben egy befogott kettesfogaton több hibát „rejtett el”, azaz direkt olyan beállításokat alkalmazott, melyek egy verseny területén nem megengedettek, pl. a lovak jóléte szempontjából tilosak vagy az előírt szabályzatnak nem teljesen felelnek meg. Ezeket a kurzus résztvevőivel egyesével „megtalálták” a fogaton, átnézték és megbeszélték, valamint azt is elmagyarázta Röske, hogy ilyen vitás/kérdéses esetekben egy versenyszituációban, milyen módon kell eljárni a versenyzővel szemben, függetlenül attól, hogy egy világbajnokról vagy egy kezdő hajtóról van-e szó. A steward tanfolyamon sikeres 1-es szintű vizsgát tett: Bartik Fanni, Geszterédi László, ifj. Szalai József, Majoros Anna, Paulovics Ágnes, Szabó Kata, Szaller Zsófia és Vida József.

A kurzus „hetét” a pályaépítők zárták, melyet szintén egy kiváló szakember, a holland Johan Jacobs tartott, akinek pályaépítő tudása és tapasztalata kiemelkedő. Világbajnokságok, Európa-bajnokságok, világkupák, CAIO és nagy nemzetközi versenyek rendszeres pályaépítője, aki nem csak elméletben, hanem gyakorlatban is megdolgoztatta a résztvevőket. Akadályhajtó pályát, pálya elemeket, maratonakadályt terveztek és betűztek fel. Az elméleti oktatásban elhangzottakat a gyakorlatban is megvalósították, valamint új ötletekkel és új fejlesztésekkel is előjöttek. A pályaépítő tanfolyamon sikeres 1-es szintű vizsgát tett: Görög Gábor, Papp János és Vida József.

Gratulálunk minden résztvevőnek, minden újonnan bejövő, szintet lépő és szintet megtartó hivatalos személynek, köszönjük a szervezőknek és házigazdáknak a kiváló szervezést, az Id. Jámbor Vilmos Lovassport Egyesületnek a terület és eszközök biztosítását, a gyakorlati képzésben résztvevő fogatok részvételét és a kurzusvezetőknek a lenyűgöző tudásuk átadását.