Első kézből – riport Tóth Tamás szövetségi kapitánnyal

CSAPATÉPÍTÉS A BUDAPESTI NÉGYESFOGATHAJTÓ EURÓPA-BAJNOKSÁGRA

Szeptember 2-5-én a Kincsem Parkban rendezzük a XII. Négyesfogathajtó Európa-bajnokságot.
A fogat-csúcstalálkozó a szeptember 25. – október 14. között megrendezése kerülő „Egy a Természettel” Vadászati és Természeti Világkiállítás társrendezvénye.

Jubilálunk! Az ötven éve rendezett első budapesti fogat kontinensviadalra és fogathajtóink 1971 -1981 éveinek Aranyútjára emlékezünk. Hatalmas az örökség: az első hat Európa-bajnokságon – dr. Várady Jenő sikerkapitány irányításával – az Aranycsapat tagjai a nyerhető 36 éremből 15-öt, a 12 aranyból 10-et hoztak haza. Az utódok készülődnek és igyekeznek méltóak lenni a példaadó nagy elődökhöz.

A fogathajtó válogatott EB-programjáról TÓTH Tamás szövetségi kapitánnyal FEHÉR Károly beszélgetett.

– A pandémia-terhes napokban alapvető dolgaink új megvilágításba, átgondolásra kerülnek, nyilvánvalónak tartott tények, értékrendek még nagyobb hangsúlyt kapnak. Nem csupán a gázt, hanem a féket is nyomni kell.  A lovak nem koronavírus üzemmódban, hanem biológiai ritmusuk szerint élnek, dolgoznak.

– A 2020-as év soha nem tapasztalt feladat elé állította a világ sportját. Úgy gondolom, hogy ehhez a helyzethez igyekeztünk viszonylag jól alkalmazkodni és nagyvonalakban sikerült megtalálnunk a kibontakozást segítő utunkat. A fenti időszerű idézet szellemében az Európa-bajnokságra készülődés idején is „repülőgépet építünk”, optimisták vagyunk, tesszük a dolgunkat.  A nagyobb létszámú személyes találkozók természetesen elmaradtak. Online teszt-sorozatot indítottunk, a versenyzők szabályismeretét, szakmai tudását igyekeztünk bővíteni.

– Aztán a zártkapus versenyek következtek.

– Kizárólag zártkapus versenyek rendezésére gondolhattunk, de legalább voltak versenyeink ellentétben más országokkal, melyek sorban mondták vissza a felkészüléseinknek is helyt adó versenyeiket. Köztük a világkupára minősítő versenyeket és emiatt a négyesfogathajtók elveszítették ezt a minősülési lehetőséget.

Törölték a kiemelkedő jelentőségű aacheni versenyt, sőt utolsó pillanatban a FEI Négyesfogathajtó Világbajnokságot is.

A 2020-as év végig az újra tervezésről szólt. A folyamatos változások miatt a kettes- és négyesfogathajtó versenyzőink részére új felkészülési tervet kellett készítenünk és a hazai versenynaptárt ugyancsak átalakítottuk.

– A Nemzetközi Lovas Szövetség az Európa-bajnokságra nem ír ki kvalifikációs minősülési versenyeket. A válogatás a szövetségi kapitány joga és felelőssége. Milyen elvek mentén történik ez?

Az Európa-bajnokságon való indulás alapfeltétele, hogy a hajtó legalább három kiemelt versenyen induljon. A válogatás csak a nemzetközi három csillagos minősítésű versenyzők számára nyitott. A jelenleg érvényes FEI szabályzat szerint az Európa-bajnokságon Magyarországot legfeljebb kilenc versenyző képviselheti. Közülük hárman a csapatban is, hatan pedig az egyéni versenyben indulhatnak.

– A Budapesten starthoz álló esetleg kilenc tagú versenyzőgárdát minőségi alapokon nem lesz könnyű megtalálni.

– Nem lesz könnyű, de megtaláljuk. Az a célunk, hogy a hazai közönség előtt rendezett Európa-bajnokságon az addigi legjobb egyéni eredményeiket érjék el a starthoz állók.

– Formálódik a válogatott keret. A sokszorosan bizonyított kilencszeres világbajnok Lázár Zoltán és világbajnok Dobrovitz József helye a csapatban borítékolható. Itt a fő kérdés a harmadik csapattag megtalálása. Jól gondolom?

– Mostani elképzelésem szerint a Kincsem Parkban a csapatunk Dobrovitz József, ifj.  Dobrovitz József és Lázár Zoltán összeállításban áll a starthoz.

– Ez az elképzelése később esetleg módosulhat?

– Természetesen, de csak abban az esetben, ha az említett hajtók és más versenyzők teljesítményei a kiemelt versenyeken ezt indokolttá teszik.

– Lehet alapja annak a hírnek, hogy ifj. Dobrovitz egyszerre készül a budapesti Európa-bajnokságra és a rá négy napra kezdődő hollandiai  kettesfogathajtó világbajnokságra? Szabad a szerencsére bízni egy ilyen döntést még akkor is, ha címvédőként érkezne és 2015, 2019-ben már oldott meg két aranyéremmel fizető hasonló feladatot?

– A hír igaz! Van ilyen forgatókönyv, amit Jocival egyeztettünk. Ennek a válogató versenyek során kell realizálódnia. A szerencsére legkevésbé sem szeretném bízni ezt a megoldást. Sokkal inkább a tudatos felkészülésnek kell megadnia erre a megnyugtatónak tűnő választ. Jocival nagyon régóta dolgozunk együtt. Bátran mondhatom, hogy jól ismerjük egymást és tisztában vagyok a képességeivel, tudom mire képes és mit várhatok tőle.

– Milyen állapotban van a három kiemelt versenyző fogata?

– Ők is tudatosan végig dolgozták a téli időszakot, amire nagy szükség volt. Kialakultak a fogatösszeállítások és velem együtt mindenki várja a tavaszi kezdést.

– Lázár Zoltán többszöri hosszas beszélgetés után a szövetségi kapitány, valamint Lázár Vilmos testvéri tanácsa és javaslata után ült vissza a bakra.

– Zolinak, a kedvező döntése előtt sok álmatlan éjszakája volt. Túltette magát a lipicai méltatlan kizárási hercehurcán. Előre tekint. Keményen edz. Megvan a napi munkáját segítő, hozzáértő szakmai csapata. A korábbi világbajnok Lázár fogatokban sikeres Ali és Coner mellé több új, ígéretes lovat vásárolt. A fogat minden pozíciójában van választási lehetőség. Az eddig látottak alapján joggal lehetünk optimisták. Bízunk benne és lovaiban.

– A kiemelt versenyhelyszíneket kijelölték. Hol, mikor lesznek ezek a fontos erőfelmérő események?

–  A tervek szerint: Mezőhegyes, május 6-9., Vecsés, június 3-6., Bugac, június 17-20., Szilvásvárad, július 22-25.

– A hazai kiemelt versenyek rendezői az elmúlt években is kitűnő, együttműködő partnerei voltak a szakvezetésnek. 

– Köszönet a 2020-as évad négy magyarországi versenyhelyszín – Mezőhegyes, Kisbér-Ászár, Vecsés és Jászkarajenő – házigazdáinak. A különös nehézségek ellenére is színvonalasan rendezték meg az igen fontos versenyeket. 2021-ben Szilvásváradot mindenképpen szeretnénk bevonni a fogathajtás vérkeringésébe. A verseny sava-borsát adó maratonpálya építése, többszöri helyszíni egyeztetésünk és tanácsaink mellett, jelen információm alapján, időben elkészül.

– Az egész nemzetközi mezőny felkészülésében, az erőfelmérésben nagy hátrányt jelent, hogy pillanatnyilag még csak nem is körvonalazhatók az évközi nemzetközi versenyek helyszínei.            

– Pillanatnyilag nem tudom megmondani, mely nemzetközi versenyhelyszínre tudnánk kiutazni. Az FEI naptárban napról napra minden változik, az előzetesen kiírt versenyeket folyamatosan lemondják, vagy más időpontokat jelölnek meg. A koronavírus mellett, sajnálatos módon megjelent a lovakat érintő herpeszvírus-fertőzés, ami tovább nehezítheti a felkészülési folyamatot.

– A szakmai felkészülésben fontos szerepük van az edzőtáboroknak. Hallhatnánk az ezzel kapcsolatos tervekről?

– Két edzőtábort szervezünk. A versenyszezon kezdete előtt, április 14. és 18. között Jászkarajenőn meghívásos edzőtábor lesz. Ide az elmúlt év eredményei és teljesítményei (nem feltétlenül az összetett eredmények) alapján hívjuk a versenyzőket. Az edzőtábor a jászkarajenői versennyel zárul. A kiemelt versenyek után augusztusban – később kijelölt időpontban és helyszínen – ismét edzőtábor következik.

– Szakmai felkészülés a budapesti EB-re. Közvetlenül utána szeptember 8-12-én a hollandiai Kronenbergben kettesfogathajtó világbajnokság, majd a következő héten teljesen szokatlan módon az Aachen-i CAIO verseny. A minőség igényével, hogyan egyeztethetők össze ezek a külön-külön is embert próbáló feladatok?

– Ilyen sorozatterhelés még nem volt a szakágunkban. Erre kell felkészülni. Minden nemzetnek ugyanez a feladata. Mi beleállunk ebbe a feszített programba és tudatos, tervszerű felkészüléssel biztos vagyok benne, hogy megfelelően felkészülünk.

– Milyen szakmai stáb segíti a szövetségi kapitány munkáját?

– Hasonlóan a korábbi évekhez, most is Lázár Zoltán lesz a fő szakmai segítségem. Emellett különösen fontos az állatorvosi és sportpszichológia háttér biztosítása is.

Fotó: Marie de Ronde-Oudemans